Wycieczka do Machu Picchu 2020.
Informacje praktyczne.

Wyprawa do Peru dla wielu podróżników jest wyjątkową okazją na odwiedzenie słynnych ruin Machu Picchu (czytaj Maczu Pikczu). Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże wam zapoznać się z aktualnymi cenami, opcjami wycieczek, godzinami wejścia oraz zasadami obowiązującymi w 2020. Z pewnością wycieczka do Machu Picchu może być spełnieniem twoich marzeń.

Rodzaje wstępu do Machu Picchu.

Aktualnie dla wszystkich podróżników planujących odwiedzić Machu Picchu oferowane są 3 rodzaje biletów wstępu:

Wyłącznie Machu Picchu,
Machu Picchu + szczyt Huayna Picchu,
Machu Picchu + góra Machu Picchu.

Po krótce opiszę każdą z wyżej wymienionych opcji.

Opcja 1: Wyłącznie ruiny Machu Picchu.​

Wariant ten pozwoli na zwiedzenie całego kompleksu dawnego miasta: Dom Strażnika („pocztówkowy” widok na ruiny), Świątynie Słońca i Księżyca, kamieniołom, Plac Świątynny, Świątynia „3 okien”, zegar słoneczny Intihuatana, Świętą Skałę, Klasztor Dziewic Słońca Acllahuasi oraz Świątynie Kondora.

Zasadniczo podstawowy wstęp na ruiny, dzieli się na 9 tur.

Każda tura oznaczona jest widniejącą na bilecie godziną wstępu: 6.00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 oraz 14:00. Oznacza to, że nie można wejść na ruiny przed wyznaczoną na bilecie godziną. Z doświadczenia wiem, że nie ma problemu z wejściem do Machu Picchu po wyznaczonym czasie. Podstawowy bilet upoważnia do przebywania na ruinach 4 godziny od rozpoczęcia tury widniejącej na bilecie. Odwiedziłem Machu Picchu wielokrotnie i wiem, że czas ten nie jest kontrolowany przez władze obiektu i spokojnie można zostać na ruinach dłużej. Dodatkowe godziny można poświęcić na zwiedzenie Bramy Słońca oraz Inkaskiego Mostu (patrz rozdział „dodatkowe opcje podczas zwiedzania Machu Picchu”).

Uwaga! Według aktualnych zasad zwiedzania posiadacze podstawowego biletu mogą wejść na ruiny tylko raz. Trzeba to mieć na uwadze, że ruch na ruinach jest jednostronny i może nie być możliwości powrotu w ulubione miejsca. Wszystkim zainteresowanym odwiedzeniem Mostu Inkaskiego oraz Bramy Słońca zalecam udanie się tam na samym początku zwiedzania. Jednokrotny wstęp wiąże się również z dość niekomfortowym tematem… ponieważ na terenie ruin nie ma toalet. Polecamy wcześniej prewencyjnie skorzystać z WC umieszczonej przed wejściem do kompleksu.

Opcja 2: Machu Picchu + góra Huayna Picchu.

Dla pragnących mocniejszych wrażeń ciekawą opcją jest zwiedzenie ruin Machu Picchu połączonych z trekkingiem na górę Huayna Picchu. Wejście na szczyt to przede wszystkim możliwość podziwiania ruin Machu Picchu z wyższej perspektywy. Trekking jest średnio wymagający i zajmuje od 45 minut do 1 godziny w jedną stronę. Warto spędzić chwilę na tarasach położonych zaraz przed szczytem… ponieważ na samym szczycie miejsca jest stosunkowo mało i można zostać ponaglonym do szybszego zejścia przez strażnika.

Każdego dnia godziny wejścia podzielone są na 3 grupy:
1 grupa: Machu Picchu od 6.00 oraz wejście Huayna Picchu między 7:00 a 8:00.
2 grupa: Machu Picchu od 7.00 oraz wejście Huayna Picchu między 7: 00 a 8:00.
3 grupa: Machu Picchu od 8.00 oraz wejście Huayna Picchu między 10:00 a 11:00.

Podstawowym ograniczeniem jest dzienny limit wejść na Huayna Picchu, który obecnie wynosi 400 osób na dzień. Bilet zalecamy kupić nawet kilka miesięcy przed planowaną podróżą do Peru. Dobrą wiadomością jest fakt, że bilet Machu Picchu + Huayna Picchu upoważnia do dwukrotnego wejścia na teren kompleksu, co umożliwia spokojne zwiedzanie Machu Picchu również po zakończeniu trekkingu.

Wycieczka na górę Huayna Picchu w praktyce:
Wysokość: 2,720 metrów n.p.m

Opis trasy:
W większości trasy wąskie oraz strome ścieżki, oraz kamienne schody pod górę, miejscami konieczność użycia łańcuchów do pokonania niektórych miejsc (nieznaczne). Ze względu na strome ukształtowanie terenu trekking nie jest polecany osobom cierpiącym na lęk wysokości oraz choroby serca.

Czas trekkingu: 2-2,5h (całość trasy)
Trudność: średnia

Opcja 3: Machu Picchu + góra Machu Picchu.

Dla dysponujących czasem i dobra kondycja fizyczną polecamy opcję wejścia na górę Machu Picchu (Montana Machu Picchu, czytaj Montania Maczu Pikczu). Celem wejścia na szczyt jest przede wszystkim przepiękny widok na okoliczne szczyty oraz obserwacja ruin zaginionego miasta z wyższej perspektywy.
 

Godziny wejścia podobnie jak przy wejściu na Huayna Picchu podzielone są na 3 grupy:
1 grupa: Ruiny Machu Picchu od 6:00 oraz góra Machu Picchu od 7:00 do 8:00
2 grupa: Ruiny Machu Picchu od 7:00 oraz góra Machu Picchu od 7:00 do 8:00
3 grupa: Ruiny Machu Picchu od 8:00 oraz góra Machu Picchu od 9:00 do 10:00
 
Trekking na górę Machu Picchu w praktyce:
Wysokość: 3,082 metrów n.p.m.

Czas potrzebny na wejście: około 3-4h (całość trasy)
 

Opis trasy:

Ścieżki oraz wysokie kamienne schody, miejscami stromo oraz konieczność pokonywania wysokich stopni. Ścieżki są nieco szersze niż w przypadku Huayna Picchu i na większości możliwe jest swobodne minięcie się z nadchodzącymi z naprzeciwka turystami. Uwaga! Trasa jest wymagająca. Nie polecamy uczestnictwa w trekkingu osobom o słabej kondycji fizycznej, cierpiącymi na lęk wysokości oraz choroby serca.
 

Poziom trudności: średni/trudny

logo_white

Organizujemy  wyprawy do Peru podczas, których poznasz kulturę tego pięknego kraju, a także odwiedzisz wszystkie najciekawsze miejsca, które na zawsze zapadną w Twojej pamięci. 

Podróże to nasza wielka pasja i dlatego zawsze z przyjemnością opowiadamy Wam o Peru! 

E-mail:
feelperutravel.info@gmail.com

WhatsApp:
feelperutravel.info@gmail.com

Adres – oddział w Polsce:
Szwedzka 43, 54-401 Wrocław

Adres – oddział w Peru:
Mz. P, Lote 15 Urbanización Pachacámac,
Villa el Salvador, Lima