Kanion Colca: Atrakcje w jednym
z najgłębszych kanionów świata

Podczas wycieczki do Peru wielu podróżników odwiedza Kanion Colca przede wszystkim ze względu piękne krajobrazy oraz możliwość zobaczenia dzikich kondorów. Jednak wycieczka do Kanionu Colca może być o wiele bardziej różnorodna. Wyprawa do jednego z najgłębszych kanionów na świecie to również sposobnością do obcowania z żywą indiańską kulturą, poznania jeszcze przed inkaskich budowli, przejścia ciekawych tras trekkingowych oraz relaksu w gorących źródłach. W tym materiale poznasz aktualne trasy, informacje o kanionie i jego lokalnych mieszkańcach oraz opisy mniej znanych atrakcji w okolicy Kanionu Colca.

Film odnośnie ostatniej wyprawy do Kanionu Colca:

Czy Kanion Colca jest naprawdę najgłębszy na świecie?

„Według oficjalnych informacji Kanion Colca ma 4160 metrów głębokości! Jest więc to najgłębszy kanion na świecie!”- takie stwierdzenie nie raz usłyszałem z ust lokalnych przewodników. Z kolei inni zachowują więcej ostrożności „Colca to zaledwie jeden z najgłębszych kanionów na naszej planecie”- informują zapobiegawczo. To jak to naprawdę jest? Siadłem do samodzielnej analizy i szybko dotarłem do następujących wniosków.

Po pierwsze spostrzegłem, że w sieci istnieje cała masa różnorodnych źródeł dotyczących głębokości kanionów w Peru i na świecie. Rozbieżność w podawanych informacjach jest spowodowana:

  • Brakiem nowoczesnej technologii oraz możliwości przeprowadzenia dokładnych badań ze względu na często ekstremalne położenie terenu.
  • Różniące się w różnych krajach definicje czym właściwie jest kanion. Różne kraje odmiennie definiują zależność głębokości i długości form geologicznych… poprzez co to co dla jednego narodu jest kanionem, niekoniecznie musi nim być dla innego.

Prawda jest taka, że dotychczas nie ma potwierdzonej informacji, świadczące o tym, że Kanion Colca jest najgłębszym na świecie. Badania wciąż trwają i na chwilę obecną tak wygląda światowa czołówka najgłębszych kanionów świata:

1. Kanion Yarlung Tsangpo (Chiny) – 5,590 metrów głębokości

2. Kanion Apurímac (Peru) – 4,691 metrów głębokości

3. Kanion Kali Gandaki (Nepal) – 4,375 metrów głębokości

4. Kanion Colca (Peru) – 4,160 metrów głębokości.

5. Kanion Cotahuasi (Peru) – 3,535 metrów głębokości

6. Kanion Colorado (USA) – 2,422 metrów głębokości

Zaznaczam, że informacje znalezione w różnych źródłach różnią się od siebie i dynamicznie zmieniają. Kanion Colca może pochwalić się gigantyczną głębokością 4160 metrów i z pewnością jest „jednym z najgłębszych kanionów naszego globu”.

Czym naprawdę jest Kanion Colca?

Kanion Colca naturalnie uformowana dolina erozyjna położona w pobliżu rzeki Colca. Charakteryzująca się stromymi zboczami oraz niezwykle wąskim dnem. Ze względu na formację Kanion Colca dzieli się na dwie części: margen derecha (prawa część) i margen izquierda (lewa cześć). Podobny podział używa się do określenia położenia atrakcji turystycznych w rejonie.

Margen derecha: Najbardziej stroma część kanionu położona po prawej stronie rzeki Colca. Jest to również miejsce, gdzie kanion ma najwyższą wysokość (miejscami ponad 6000 metrów n.p.m.) oraz zostało formowane w głównej mierze za sprawą ruchów górotwórczych… czyli piętrzeniem się, tak zwanej Zachodniej Kordyliery Andyjskiej.

Margen izquierda: Teren położony po lewej stronie rzeki. Jest to obszar bardziej dostępny dla turystów i to tutaj odbywa się główny ruch turystyczny. Zbocza zostały uformowane za sprawą aktywności wulkanów Sabancaya (5976 m n.p.m.) oraz Hualca Hualca (6025 m n.p.m.).

Istnieją również teorię o tworzeniu się górskich jezior, które były regularnie zrywane za sprawą występujących tu często trzęsień ziemi. Siła wody co jakiś czas dodatkowo pogłębiała kanion. Skały osadowe będące pozostałością jednego z takich jezior można zobaczyć w okolicach miasteczka Yanque.

Wycieczka do Kanionu Colca. Zorganizowana czy na własną rękę?

Zwiedzanie na własna rękę
Do większości wspomnianych poniżej miejsc spokojnie można dostrzec na własna rękę. Wiąże się to jednak z wieloma trudnościami takimi jak:
 
  • trudność w komunikacji (w okolicznych miasteczkami znajomość angielskiego jest na minimalnym poziomie)
  • koniecznością wczesnego wstawania (np. autobus z Arequipy na krzyż kondora odjeżdża o 1 w nocy)
  • organizacji transportu prywatnego (szczególnie dotyczy to miejsc położonych poza miastami z których powrót może być dość kłopotliwy).
 
Jeśli chcesz zwiedzić Kanion Colca na własną rękę napisz do nas i chętnie ci pomożemy zorganizować wyjazd.
 
Uwaga! Odradzamy organizacji dwudniowego trekkingu w dół kanionu samemu głównie ze względu na upał oraz możliwość zgubienia się. Tego typu trekking zalecamy odbyć wyłącznie z zorganizowanej grupie.

Wyjazdy zorganizowane

Wycieczka jednodniowa.

To dość intensywna opcja dla osób które nie dysponują czasem. Wycieczka rozpoczyna się bardzo wcześnie (3-4 rano!) i umożliwia zobaczenie głównych atrakcji Kanionu Colca: punkt Cruz del Condor, kościółek w Maca, gorące źródła w Yanque, punkty widokowe na tarasy uprawne, wulkany i wikunie (rodzaj dzikiej lamy których stada mozna obejrzeć w drodze powrotnej). Fakt, można zobaczyć „wszystko” co potrzebne to „zaliczenia” zwiedzania kanionu… jednak może zabraknąć czasu na poczucie panującego w nim wspaniałego klimatu. Ze względu na bardzo intensywny plan zwiedzania polecam wyłącznie osobom będących w prawdziwym pośpiechu.

Wycieczka dwudniowa „standard”.

Ciekawa opcja z jednym noclegiem w miasteczku Chivay. Spokojniejsza wersja zwiedzania atrakcji zawartych w programie jednodniowym. Przystanki w każdym miejscu są nieco dłuższe i pozwolą na spokojne przypatrzenie się każdej atrakcji. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestniczenia w folklorystycznym występie tanecznym oraz spędzić wolny wieczór w typowym miasteczku regionu.

Dwudniowy trekking.

Opcja dla osób pragnących wrażeń oraz posiadających dobrą kondycję fizyczną. Pierwszy dzień zaczyna się bardzo wcześnie (3-4 rano). Po dotarciu do miasteczka Chivay i przerwie śniadaniowej rusza się bezpośrednio na punkt „Cruz del Condor”, gdzie robi się krótki przystanek w celu zobaczenia tych pięknych ptaków. Następnie drogę kontynuuje się około 20 min do miejsca położonego tuż przed wioską Cabanaconde i rozpoczyna trekking. Trasa wygląda następująco: 3-4h dość ostro w dół następnie po krótkim podejściu pod górę oraz przerwie na obiad i odpoczynek, drogę kontynuuje się przez kolejne 3-4h na zmianę podchodząc do góry i w dół. Trekking pierwszego dnia kończy się z reguły koło 17-19 i nocleg odbywa się z reguły w osadzie Oasis Sangalle. W tym otoczonym zielenią miejscu na wędrowców czeka nocleg, kolacja oraz możliwość kąpieli w basenie.
 
Dzień drugi: wyjście o świcie (4-5 rano) i trekking ostro pod górę przez 3-4h (możliwość wypożyczenia muła). Po dotarciu do wioski Cabanaconde i zjedzonym śniadaniu rusza się w drogę powrotną po drodze zwiedzając kościół w Maca i kąpieli w gorących źródłach. Po obiedzie w Chivay wraca się bezpośrednio do Arequipy lub transferem do Puno.
 
Uwaga! Trekking jest mocno wymagający. Głównym problemem jest wysokość (zaczyna oraz kończy na wysokości około 3600m n.p.m.) oraz bardzo mocne słońce (szczególnie przy zejściu pierwszego dnia). Polecamy tą opcję wyłącznie osobom w dobrej kondycji fizycznej.
 

Agroturystyka po peruwiańsku, czyli propozycja biura Feel Peru Travel.

Chcesz zobaczyć najważniejsze atrakcje Kanionu Colca oraz poznać życie ich lokalnych mieszkańców?
 
Proponujemy abyś na kilka dni stał się gościem u lokalnej rodziny w jednej z autentycznych wiosek położnych w Dolinie Colca. Zjesz z nimi pyszny i naturalny posiłek oraz będziesz mógł porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami regionu. Popołudniu udasz się na spacer po okolicy, gdzie zobaczysz miejsca położone na uboczu turystycznego szlaku: indiańskie tarasy uprawne, przed inkaskie budowle (cmentarz lub dawną osadę) oraz centrum rękodzielnicze, gdzie kupisz oryginalne wyroby z wełny alpaki. Nocleg u lokalnej rodziny oraz wyżywienie przygotowane wyłącznie z lokalnych produktów pozwoli ci poznać prawdziwy urok Kanionu Colca ponieważ poznasz jego najcenniejszy skarb… a mianowicie życie ich cudownych mieszkańców!
 
Drugiego dnia ruszymy wraz z zaprzyjaźnionym kierowca na wycieczkę w głąb Kanionu Colca. W planie miedzy innymi: trekking (1,5-2h) wzdłuż jednego z najgłębszym punków kanionu (nawet do 3600 metrów głębokości) i przy odrobinie szczęścia nieraz ujrzymy szybujące kondory. W drodze powrotnej zatrzymamy się w miasteczku Maca (najpiękniejszy kościół kolonialny w regionie) oraz będziemy mieli możliwość zobaczyć naturalny gejzer położony u stóp wulkanu Sabancaya. Na zakończenie wycieczki spróbujecie pyszną alpakę w winnym sosie przyrządzoną przez lokalną gospodynie.
 
Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem Kanionu Colca w bardziej lokalnym stylu sprawdź naszą aktualną ofertę.
 

Indianie w Kanionie Colca

Społeczność zamieszkująca okolice Kanionu Colca wynosi około 25 tysięcy mieszkańców i większość z nich ma pochodzenie czysto indiańskie. Jeszcze przed nadejściem Inków na tereny doliny Colca wykształciły się dwie pradawne kultury: zamieszkująca cześć górna kanionu Collaguas oraz Cabanas, która osiedliła niższe tereny.  Obydwie kultury żyły przez setki lat w izolacji oraz posiadały odrębne języki (Cabanas posługiwali się Quechua, z kolei Collaguas językiem Ajmara). W dzisiejszych czasach, mimo znacznie większej mobilności pomiędzy plemionami, nadal zauważalne są różnice w lokalnych tradycjach oraz strojach używanych przez kobiety. Kanion Colca to niesamowite miejsce gdzie do dziś można zobaczyć żywe tradycje oraz zwyczaje kultywowane nieprzerwanie od czasów Inków!

Ciekawe miejsca których nie można pominąć.

Ze względu na wykonywana pracę, czyli pilotowanie wycieczek po Peru, byłem w Kanionie Colca kilkanaście razy. Zdobyte doświadczenie pozwoliło mi przygotować listę kilku pięknych i zdecydowanie wartych odwiedzenia miejsc, położonych poza masowym turystycznym szlakiem.

Gejzer Pinchollo

Naturalny gejzer położony około 30 min od głównego szlaku Chivay- Cabanaconde. Trasa szutrową droga zaczyna się przed miasteczkiem Pinchollo (od strony Cabanaconde). Po dotarciu na niewielki parking do gejzeru można dojść kilkuminutowym spacerem. Uwaga! Droga do gejzeru jest słabo oznaczona, więc polecamy wcześniejsze konsultowanie trasy z pracownikami parku.

Osada Uyo Uyo

Trasa to około 2-godzinny spacer zaczyna się w miasteczku Yanque (15 min jazdy od Chivay). Trasa jest urozmaicona i wiedzie przez: punkty widokowe na wulkan Sabancaya, zwodzony most z widokiem na przed inkaskie spichlerze oraz zwiedzanie dawnej osady Uyo Uyo (stworzoną przed kulturę Collagua ponad 500 lat temu). Aby zwiedzić ruiny należy kupić bilet wysokości 5 soli (1,5$). Polecamy zaopatrzyć się w środki na chorobę wysokościową (liście koki lub tabletka Soroche Pils) ponieważ ruiny leżą one na wysokości 3750 m n.p.m.

Cmentarz kultury Collagua

W okolicy miasteczka Coporaque istnieje bardzo ciekawa trasa wiodąca przez indiańskie tarasy uprawne (wielu mieszkańców wioski do dziś trudnią się rolnictwem) oraz miejsca z panoramicznym widokiem na Dolinę Colca. Na zakończenie można odwiedzić przed inkaski cmentarz Yuraq Qaqa zbudowanym na skalnym zboczu góry Mismi.

Punkt widokowy „Mirador Cura”

Chcesz zobaczyć Kanion Colca i latające nad nim kondory i dysponujesz większą ilością czasu? Świetna opcją jest udanie się na krótki trekking zaczynający się od punktu „Mirador el Cura”! Trasa jest łatwa (idzie się szutrowa ścieżką po w miarę płaskim terenie) i pozwala zobaczyć Kanion Colca z wielu perspektyw. Turystów jest znacznie mniej niż na punkcie „Cruz del Condor” a prawdopodobieństwo zobaczenia dzikich kondorów równie wysokie (czasami jest ich nawet więcej niż na „krzyżu kondora”). Trasa kończy około 1,5 h marszu w słynnym punkcie „Cruz del Condor”.

Fortaleza Chimpa

Ciekawa atrakcja położona na mniej uczęszczanej przez turystów prawej stronie Doliny Colca. Chimpa to przed inkaska budowla obronna położona po drugiej stronie punktu „Cruz del Condor”. Aby się tam dostać należy dojechać do wioski Madrigal (ok 30 kilometrów od miasta Chivay) następnie podjechać taxi do punktu rozpoczęcia trekkingu. Piesze przejście zajmuje około 1,5 h i prowadzi do samej twierdzy. Polecamy udać się wcześnie rano, ponieważ w okolicy twierdzy równiez można zobaczyć latające kondory!

Prehistoryczne rysunki naskalne w Las Cuevas de Sumbay

Ciekawa opcja na zakończenie wycieczki w Kanionie Colca. Jaskinia skrywająca sztukę pochodzącą z epoki prehistorycznej znajduje się w połowie drogi między Chivay a miastem Arequipa. W grotach znajduje się ponad 500 naskalnych malowideł mające nawet 6-8 tysięcy lat.

Planetarium w Chivay

Jeśli przyjdzie ci spędzić noc w miasteczku Chivay świetna opcją na wieczorne wyjście jest wizyta w obserwatorium astronomicznym. Wizyta rozpoczyna się krótkim wstępem teoretycznym po którym obiekt zwiedza się  w towarzystwie doświadczonego instruktora-pasjonata. W planetarium za pomocą specjalistycznego sprzetu można zobaczyć takie cuda jak planety, gwiazdozbiory oraz inne astronomiczne zjawiska.
Niestety większość wspomnianych wyżej atrakcji nie zawiera się w ofercie standardowych wycieczek oferowanych przez biura podróży. Jeśli jesteś zainteresowany zwiedzeniem mniej znanych miejsc w Kanionie Colca zapraszamy do kontaktu z nami na stronie Feel Peru Travel.
 
Z chęcią pomożemy Ci zorganizować wyjazd w bardziej lokalnym stylu!
 
Dziękuje za uwagę,
Paweł Wilk
 
Pilot wycieczek po Peru i Boliwii oraz twórca polskiego biura podróży w Peru.
logo_white

Organizujemy  wyprawy do Peru podczas, których poznasz kulturę tego pięknego kraju, a także odwiedzisz wszystkie najciekawsze miejsca, które na zawsze zapadną w Twojej pamięci. 

Podróże to nasza wielka pasja i dlatego zawsze z przyjemnością opowiadamy Wam o Peru! 

E-mail:
feelperutravel.info@gmail.com

WhatsApp:
feelperutravel.info@gmail.com

Adres – oddział w Polsce:
Szwedzka 43, 54-401 Wrocław

Adres – oddział w Peru:
Mz. P, Lote 15 Urbanización Pachacámac,
Villa el Salvador, Lima